Emmanuel Macron szerint két-három éven belül megszűnhet az Európai Unió
2024. 10. 04. 5:21:46 | Pesti Riport
Emmanuel Macron francia elnök pesszimista megjegyzéseket tett az Európai Unió gazdasági jövőjéről a berlini Globális Párbeszéd konferencia egyik panelbeszélgetésén. Az államfő szerint az Amerikai Egyesült Államok és Kína is sokkal előrébb áll bizonyos kihívások kezelésében, és könnyen végleg hátrahagyhatnak bennünket.
Washington és Peking teljesen lehagyja az Európai Uniót - hangzott el Emmanuel Macron francia elnök pesszimista megjegyzésében, amelyben többek között arról is beszélt, hogy az unió 2-3 éven belül teljesen kieshet a világpiacról, ha a megszokott gazdasági menetrendet követi.
A Politico az elnököt idézve arról ír, hogy az Európai Unió eddigi gazdasági modellje 2-3 éven belül összeomolhat.
„Túlszabályozunk és alulmaradtunk a befektetésekkel. Két-három éven belül, ha a klasszikus menetrendünket követjük, kiesünk a piacról (…) Az Európai Unió meghalhat, nagyon fontos pillanat előtt állunk” - figyelmeztetett az elnök a berlini Globális Párbeszéd konferencia egyik panelbeszélgetésén.
Súlyos a lemaradásunk
A francia elnök szerint Európa lemaradásban van az Egyesült Államokkal és Kínával szemben olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia, a védelem és a biztonság.
Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke egy szeptemberben közzétett jelentésében hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg, mondván, az uniónak rövidesen „egzisztenciális kihívással” kell szembenéznie, hacsak nem alakítja át gazdaságát radikálisan a versenyképesség növelése érdekében.
Macron kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja Draghi következtetéseit, és hogy Európának sietnie kell azok végrehajtásával. „Azt hiszem, ez teljesen igaz, veszélyben vagyunk” - mondta, hozzátéve, hogy az említett országok sokkal többet fektetnek be, sokkal előrébb járnak. Azt is hangsúlyozta, hogy az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) tekintve az elmúlt három évtizedben az Amerikai Egyesült Államok 60 százalékos növekedést szállított, Európa csak 30 százalékot.
„A jelenlegi szociális modellünkkel ez nem tartható fenn” - értékelte a helyzetet Emmanuel Macron. Érvelése szerint: „Ha azt akarjuk, hogy egyértelműen versenyképesebbek legyünk, és meglegyen a helyünk ebben a többpólusú világrendben, akkor egyszerűsítenünk kell”.