Aktuális

A végjáték előszele: „A globális ipari civilizáció lejtmenetbe kapcsolt, és gyorsuló sebességgel halad az összeomlás felé”

A növekedésre épülő globális ipari civilizáció minden szakember szerint a korlátaihoz közeledik, a fenntartásához lassan nem marad erőforrás a kizsákmányolt természetben. Politikai rendszerek dőlhetnek meg rövid időn belül, elszabadulhat az erőszak, ami pedig végzetes lehet.

 

Beléptünk a fenntarthatatlanság korszakába

Szalóczy Zsolt Gábor Dénes-díjas fizikus gyakran hívja fel a figyelmet arra, hogy jelenlegi világunk túlfogyasztása, a természeti erőforrások korlátlan kiaknázása előbb-utóbb oda vezet, hogy a most ismert és megélt világ ebben a formájában szükségszerűen át kell, hogy alakuljon, mert különben elkerülhetetlen lesz az összeomlás. A korábbi előrejelzéseknél is brutálisabbak a már most zajló események: hőhullámok világszerte, új rekordhőmérsékletek, szárazság, migrációs, háborús, pénzügyi, gazdasági és energiaválságok. „Az a határozott véleményem, hogy fenntarthatóság már nincs, csak fenntarthatatlanság van. A globális ipari civilizáció lejtmenetbe kapcsolt, és gyorsuló sebességgel halad a teljes összeomlás felé” - magyarázta.

„Az emberi faj kihalása a nem is túl távoli jövőben, nem tartozik a teljességgel lehetetlen dolgok közé. De az is egy lehetőség, hogy nem az emberiség egésze, de akár a fele, vagy a kétharmada viszonylag gyorsan kipusztul” - jegyezte meg a szakember.

Az elismert fizikus a kubai hurrikánokat és azok hatását hozta fel példaként. Ha tehát a klímaváltozás eredményeként egy-egy területen megszűnik az áramellátás, és nem lesz lehetőség a helyreállítására, akkor ez végzetes folyamatokat indíthat el, de nagyon rövid időn belül. Ha nincs áram, akkor értelemszerűen az elektromosságot igénylő eszközök használhatatlanok lesznek, nem fognak működni a bankok sem, összeomlik a pénzrendszer és gyorsan elfogynak az élelmiszertartalékok a városokban.

Mindez pedig káoszhoz vezet, zavargások kezdődhetnek, éhséglázadások törnek ki. Ha ezek mellett a kormányzat nem képes az állam működését sem fenntartani, vagy az emberek már korábban is alapvetően elégedetlenek voltak a kormányzással, akkor elszabadul az erőszak, ami pedig végzetes lehet.

Hasonló és akár globális forgatókönyv lehet az is, ha - mondjuk - pénzügyi válság söpör végig a világon (amire jelenleg megvan az esély), és hirtelen elértéktelenedik a pénz. Jelentős társadalmi csoportok lesznek képtelenek ellátni magukat, fosztogatni kezdenek. Ez akkor már csak egy jól szervezett és jól működő állam rendvédelmi erőinek bevetésével lesz kordában tartható, az élelmiszer-tartalékok fejadagolásával - de csak ideig-óráig.