Politika

Németh Zsolt szerint nagy dilemma, hogy Magyarország nyugati fejlődési pályán marad-e

Magyarország számára azért stratégiai fontosságú a kínai kapcsolat, mert Peking úgy nyújt gazdasági segítséget, hogy ehhez nem társul ideológiai nyomás, nem úgy, mint a Nyugatról - ezzel védte meg Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke egy nemzetközi konferencián, pénteken amerikai republikánus vendégek előtt a kormány Kína-politikáját.

Üres az államkassza, nagyon kell a kínai segítség

Németh szerint a kínai pénzügyi háttérre most ismét szüksége van az országnak (értsd: üres az államkassza, csődközelben az ország), és az Orbán által felvázolt „magyar nagy stratégia” kapcsán az igazi dilemma, hogy a kínai finanszírozással Magyarország folytatja a nyugati fejlődési pályát, vagy a kínai mentőövvel egyúttal a nyugatitól különböző, új útra is lép-e (magyarul: kilép az Európai Unióból).

„Orbán oda ment, ahol senki nem bírálta, Pekingbe és Moszkvába. Talán nem mindenki vette észre, hogy a Trump-adminisztráció a Kínai Kommunista Párttal szemben keményebb irányt képviselt, mint bármelyik amerikai adminisztráció előtte" - mondta a republikánusok volt helyettes-államtitkára, Matthew G. Boyse.

Amíg Washingtonban előkészületeket tették a Kínától való elválás felé, a magyar kormány megkétszerezte a kapcsolatait Pekinggel. Olyan átfogó stratégiai partnerséget építettek Kínával, ami Magyarországot Belarusszal, Oroszországgal, Venezuelával, Etiópiával, Pakisztánnal és Zambiával tette egy speciális kategóriába. Nem emlékszem, hogy valaha olyan rosszak lettek volna a kétoldalú amerikai-magyar kapcsolatok, mint most” - tette hozzá Boyse.