Zuhannak a tőzsdék, az amerikai gazdaság válságáról beszélnek egyre többen
2025. 03. 11. 9:02:16 | Pesti Riport
Hétfőn felgyorsult az amerikai részvények eladása, nagyot estek a tőzsdék, egyre többen pedig attól tartanak, hogy válságba kerül az amerikai gazdaság - írja a Bloomberg, egy másik cikkben pedig úgy fogalmaznak, hogy a Trump által megbolondított részvénypiac miatt félnek a Wall Streeten.
Számos elemző és befektető hangot adott aggodalmának

A Bloomberg azt írja, a New York-i tőzsde legfontosabb cégeit követő S&P 500 index hétfőn 2,7 százalékot süllyedt. A lap szerint ez 5 százalékos zuhanás 9 nap alatt, amilyenre nem volt példa a covid-járvány 2020-as berobbanása óta.
Az sem túl fényes, hogy a lap szerint az S&P 500 index 2023 novembere óta először zárt a 200 napos mozgóátlaga alatt, megszakítva ezzel egy 336 (munka)napból álló sorozatot.
A nagyobb társaságok közül a Tesla részvényei estek a legnagyobbat, egy nap alatt több mint 15 százalékot.
A főleg techcégekből álló Nasdaq 100 index egy nap alatt 3,8 százalékot zuhant, de csökkent a bitcoin értéke is. Számos elemző és befektető hangot adott aggodalmának.
Dennis Dick, a Triple D Trading kereskedője szerint a nemzetközi befektetők kivonulnak az amerikai piacokról, és máshová mennek. „Az emberek feloldják a carry trade-et. Ez nem olyasmi, ami egy-két nap alatt megoldódik” - fogalmazott.
Dan Coatsworth befektetési elemző kifejtette, hogy az amerikai piaci eladás egyre rosszabbul néz ki.
„Donald Trumpot a piac megmentőjének tekintették, alacsonyabb adókat és kevésbé szigorú szabályozást ígért. Ehelyett az R betűs szó újra ott van mindenki ajkán, miközben az emberek azon töprengenek, hogy a kereskedelmi vámok mikor ütnek vissza, és az amerikai gazdasági prosperitás helyett recesszióhoz vezetnek-e” - fogalmazott az elemző.
Ross Mayfield befektetési stratéga elmondása szerint a Trump-kormányzat egy kicsit jobban elfogadja azt az elképzelést, hogy nincs bajuk a piac zuhanásával, és potenciálisan még a recesszió is reális opció lehet annak érdekében, hogy elérjék szélesebb körű céljaikat.
Jamie Cox, a Harris Financial Gruop ügyvezető partnere elmondta, hogy a piacok az adósságplafon miatt aggódnak. „Az irónia az, hogy a hangulat most annyira rossz, hogy a piacok valószínűleg pozitívba fordulnak, ha bármilyen pozitív dolog történik, legyen az a kormány leállásának elhárítása vagy egy háború befejezése.”
A következő hetek makrogazdasági adatai és politikai döntései kulcsszerepet játszanak abban, hogy a piac merre mozdul el.